לכל שאלה וייעוץ חייגו: 03-5366296
הכנת הצהרות הון

הכנת הצהרות הון

הכנת הצהרות הון

כל בעל עסק עצמאי, נדרש על ידי רשויות המס למלא הצהרת הון. מטרת הצהרת ההון היא לבחון לעומק את דיווחיו השנתיים של בעל העסק ולהשוות ביניהם. במהלך השוואה זו מונחות זו לצד זו השקעות שנעשו בשנים שונות, ההוצאות השוטפות, רכישות עבור העסק והוצאות מחיה שונות על מנת לאמת את הדיווחים.

טעות נפוצה הנעשית על ידי עצמאים רבים היא להתבלבל בין הצהרת הון ובין הדוח השנתי המוגש לרשויות המס. חשוב לזכור, דו"ח שנתי מוגש בגין ההכנסות בעוד הצהרת הון היא השוואה של כמה דו"חות שנתיים ושל נתונים כספיים רבים נוספים אחרים.

במידה ולאחר ביקורת פקיד השומה על ההצהרות יימצאו הפרשי הון, כלומר, פערים כלשהם בין ההכנסות המוצהרות לכמות ההון הקיימת אצל הנישום, תוטל על בעל העסק שומה ובמידה ומדובר בהפרשים גבוהים, יכול הדבר אף להגיע לפסקי דין חמורים בבית המשפט.

ממה נובעים הפרשי הון?

  • פעמים רבות מדובר פשוט בטעויות אנוש כמו מילוי לא נכון של הטפסים, או השמטה בטעות של הכנסה כלשהי מהדו"ח עקב שיכחה.
  • מתנות שונות שהתקבלו.
  • קבלת הלוואות.
  • המקרה החמור ביותר הוא בו הכנסות לא מוצהרות במכוון על מנת לחמוק מתשלום מס.

כיצד נערכת הצהרת הון?

ראשית, יש לבצע רישום מסודר של כל רכושו של העצמאי והרכוש הרשום על שם משפחתו. לאחר מכן מומלץ לבצע בדיקה לפני שנמסור את ההצהרה לרשויות המס, לעבור עליה בעצמנו ולבחון האם יש הפרשים. במידה ומצאנו כאלה, עלינו לחשוב מה הסיבות לכך ולבצע תיקונים. ללא הסברים טובים להפרשים בהון, אנו עלולים לספוג חיובי מס כבדים.

דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון

  • בחישוב הוצאותיך, יש לזכור לקחת בחשבון גם תשלומים לביטוח לאומי. חלק מהוצאה זו לא תופיע בדו"ח השנתי שלך מכיוון שהיא נקייה ממס, אך כהוצאה מוכרת, היא עשויה לשנות את מאזן הצהרת ההון משמעותית.
  • גם שכר דירה פטור ממס זאת הכנסה שניתן בקלות להחמיץ מאותה הסיבה. מדובר בסעיף המצטבר לסכומים גבוהים ועשוי להיות משמעותי מאוד להצהרת הון בת כמה שנים.
  • בעלי עסקים רבים מסתבכים מכיוון שאינם מצהירים על הון הנמצא במזומן בביתם בכספת או באמצעי אחר. על מנת להימנע מגידול בהון ללא הסבר מספק, יש להצהיר על כל הנכסים, כולל כסף מזומן.
  • מתנות שונות שהתקבלו נרשמות גם הן כחלק בלתי נפרד מהצהרת ההון ללא יוצא מן הכלל.

משרד רואה החשבון של גיא דברת ילווה אותך במילוי הצהרות ובכל צרכי החשבונאות לעסק שלך

המשרד הממוקם ביהוד מספק שירות לארגונים שונים מכל המגזרים. גיא דברת בעל ניסיון רב בתחומי המיסוי ויסייע לך לבצע תכנון מס אופטימלי וילווה אותך באופן צמוד בכל צרכיך על מנת שהעסק שלך יזכה להתנהלות כלכלית טובה ותקינה מול רשויות המס. אנו מזמינים אותך לפנות אלינו עוד היום וליהנות משירות איכותי ואמין.

לשיחת היכרות או פגישת היכרות מלאו פרטיכם או חייגו 03-5366296